chronický únavový syndromPokud má člověk dostatek energie, pohybuje se uvolněně, cítí se a působí harmonicky a klidně. Je vitální a radostný.

Existuje mnoho způsobů, jak tělo uvolnit a dodat mu energii, jak rozvíjet a kultivovat jeho přirozenou schopnost sebeuzdravování. Cílem bioenergetického přístupu je osvobodit člověka od chronického napětí, zvýšit jeho energii a znovunastolit volné proudění energie v těle. K tomu používá biodynamické masáže, bioenergetické cvičení a bodyterapii.

Naše životní energie bývá často blokována nebo ji máme nerovnoměrně rozloženou v těle. V hlavě jí míváme přebytek a myšlenky nám skáčou jako opice.  V trupu jí máme naopak nedostatek, stažené břicho a nahrbená záda nás trápí bolestí. Ruce a prsty potřebují pořád něco dělat, … Blokády energie v těle bývají výsledkem šoku, dlouhodobého stresu a/nebo opakovaných zátěžových situací. Tzv. energetický blok, svalový pancíř, negativně ovlivňuje hospodaření s energií v těle. Často vzniká už v dětství nebo pokud neumožníme tělu se po stresových událostech adekvátně uvolnit. Důsledkem bývá nedostatečné povrchové dýchání, jehož vlivem dochází ke špatné látkové výměně a poklesu energie.

Každý má svůj vlastní způsob, jak se uvolnit a energetické blokády kompenzovat. Dochází ale s uvolněním i k obnově vitality člověka?

Život, události, energie se vyvíjí v cyklech. Každý cyklus má svoje zákonitosti, délku, dynamiku. Biodynamika a bodyterapie pracuje s vazomotorickým cyklem, který je založený na nabíjení a vybíjení energie.

Ve stavu klidu k nám přijde vnější nebo vnitřní impuls. Dochází k mobilizaci energie, stoupá napětí ve svalech, nabíjíme se. Když energie dosáhne vrcholu, vykonáme akci, kterou vyvolal prvotní impulz. Následně napětí i energie klesá, vybíjí se. Zážitek se zpracovává a my se vracíme do stavu klidu.

Tento cyklus probíhá v těle vždy na psychologické, neurofyziologické a biochemické úrovni. Všichni známe příklad reakce únik / boj z pravěku, kdy lovec uvidí tygra a buď ho zabije nebo uteče. Stres se oběma způsoby uvolní. Tělo se vrací do stavu klidu až do dalšího podnětu.

V každé fázi cyklu však může dojít k nějakému zaseknutí a cyklus neproběhne až do konce. V těle se hromadí napětí, které většinou nemáme pod kontrolou. Můžou to být úzkosti, hněv nebo se postupně mohou vyvinout v psychosomatické potíže jako vysoký krevní tlak, žaludeční vředy, špatné trávení, nespavost, únavový syndrom…

Ideální je, když dokážeme preventivními kroky zamezit napětí, aby se hromadilo. Nebo naopak dokážeme rozkódovat, že nám chybí energie k akci, aby vůbec došlo k odpovědi na prvotní impulz.

Kde se bioenergetika vzala

Vychází z práce rakouského psychoanalytika Wilhelma Reicha, kterou dále rozvinul jeho žák, americký lékař a psychoterapeut Alexander Lowen. Někdy se označuje za most mezi východními naukami o vědomí a těle a západní psychologií.

Biodynamickou masáží vyvinula v 60. letech 20. století norská psycholožka Gerda Boyesen. Zjistila, že v rámci biodynamické terapie, lze pancíř rozpustit a energii v těle znovu rozproudit. Přesvědčila se, že vytvářením a uvolňováním tlaku ve tkáních dochází i k uvolnění emoční zátěže. Tím dochází k celkovému oživení a návratu k radostnému znovuprožívání skutečnosti.

Naše tělo má až zázračnou schopnost sebeuzdravování. S touto schopností jsme se narodili a můžeme ji vědomě využívat.

Jinak se nám začne ztrácet. Naším cílem může být zvýšení citlivosti k vlastnímu tělu, vnímání příjemných vnitřních pohybů, které se projevují obyčejnou pohodou, klidem a radostí. Abychom porozuměli signálům svého těla, potřebujeme se ztišit a zpomalit. Na začátek můžete zkusit jednoduché cvičení.