Náš energetický systém je ovlivňován neuvěřitelně komplexním mixem energií ještě před početím. Všichni v sobě máme zakódované dobré a špatné programy, záleží na naší citlivosti, příležitostech a schopnostech, jak se s nimi vyrovnáme. V čakrách jsou uložená jak zranění, tak i potenciál plného zdraví a rozvoje.

Pokud nezažíváme v některých oblastech harmonický vývoj, energetický otisk se projeví nejdříve v energetickém poli a na úrovni čaker. Tak vznikají zablokované, deformované nebo hyperfunkční čakry. Každý vývojový stupeň je spojený s jednou čakrou a zážitky se do ní otiskují jako energetická razítka. Podle nejsilnějších otisků reagujeme na svět, vytváříme si přesvědčení o sobě, mužích a ženách, o sexualitě, síle a lásce. Systém těchto přesvědčení s námi zůstává a dlouho nám slouží, abychom se orientovali a přežili ve společenství, které se řídí obdobnými hodnotami.

Je známé, že každá čakra se pojí s určitou barvou a dohromady tvoří barvy duhy. Stejně tak se každá čakra pojí i s určitým právem. Zatímco vnímat barevné vyzařování čaker nebo aurického pole mohou jen velmi citlivé osoby, cítit určitá práva jednotlivých čaker dokážeme všichni. Všichni na Zemi máme právo na život, na potěšení, na sílu a důstojnost. Máme právo se vyjadřovat, cítit, milovat a být milováni. Pokud trpíme pocitem, že si něco z toho musíme zasloužit, že musíme pořád někomu dokazovat, že jsme dost dobří, skrýváme svou sílu, trpíme nedůvěrou a strachem nebo jsme závislí, máme v některé čakře zranění.

Za nejdůležitější považuji prvních 5 čaker, které se váží k základním tématům v životě. Na jejich harmonické funkci záleží náš spokojený život.

  • 1. čakra se projevuje v tématech sexuality, vitality, radosti z vlastního těla, pocitu bezpečí, hojnosti a schopnosti být v klidu. Ovlivňuje funkci nohou, pánve a pohlaví.
  • 2. čakra se projevuje v oblasti intimity, schopnosti prožívat a sdílet emoce, potěšení, hravost. Fyzicky se projevuje v oblasti reprodukčních orgánů a dolní poloviny břicha.
  • 3. čakra ovlivňuje zdravou sebejistotu, vlastní integritu, důstojnost, pocit svobody a zodpovědnosti, schopnost odpovídat na výzvy. Projevuje se v horní oblasti břicha.
  • 4. čakra je oblastí témat ohledně soucitu, lásky, vděčnosti, odpuštění, empatie a její projevy nalézáme v hrudníku.
  • 5. čakra se zdravě projevuje jasnou a pravdivou komunikací, autenticitou, kreativním nebo uměleckým vyjadřováním, důvěrou v neznámo. Její nejvýraznější oblastí a formou projevu je krk, hrdlo a hlas.

Při léčení čaker najdeme v každém energetickém těle spoustu otisků z rodové linie předchozích generací. Některé otisky nás limitují v kariéře nebo ve vztazích, nemůžeme kvůli nim prožívat radost, lásku či hojnost. Většinu z nich si neuvědomujeme, přesto mají velký vliv na náš život.

Čakrami energie protéká a transformuje ji. My ji následně vnímáme jako pocity a nálady, z nichž se tvoří myšlenky, slova a činy. Důležitou vlastností energie je, že se mění. Tím, že zaměříme na čakru a její téma láskyplnou pozornost srdce, dokážeme její energii pozměnit.

Při procesu léčení čaker se dostáváme z vnitřního víru emocí, jenž nás ovládají do pozice pozorovatele. To je neutrální pozice, která nás vede k hlubšímu pochopení zraněné čakry. Negativní aspekty disharmonické čakry už přestáváme vnímat např. přes filtr „já jsem nemožná, mám strach, nic nedokážu“. Místo toho vnímáme energii, která má tendenci se stahovat, neumožňuje dostatečné dýchání a vede k malé akceschopnosti. Tento shift nám umožňuje přijetí této skutečnosti, které je podmínkou pro skutečnou změnu a vykročení z opakujících se vzorců chování. Jako pozorovatelé najednou můžeme vidět více možností, jenž nám zdravá čakra nabízí. Více možností nám dává svobodu.

Ponořit se do svého vlastního zdroje, vědět, kde mám svůj poklad a koupat se ve vlastní kráse a síle je velmi léčivé. Spojení se zdrojem je potřeba opečovávat, často ho opakovaně navazovat. Stejně jako studánku je potřeba každý rok vyčistit, je potřeba být v kontaktu i se svou studnou pokladů.

Technika léčení čaker je bezdoteková, k uvolnění těla někdy používám kombinaci technik s jemným dotekem. Provádí se přes volné oblečení. Při jednom sezení se věnujeme jedné čakře. Získáte hlubší porozumění svého tématu, začnete se v něm orientovat a můžete se začít lépe rozhodovat.

Masáž čaker je jemná harmonizační technika, při které můžete očekávat příjemné uvolnění celého těla, harmonizaci čaker pomocí esenciálních olejů, propojení čaker a vizualizaci. Během jednoho sezení se věnujeme harmonizaci všech 7 hlavních čaker. Technika obsahuje jemný dotek, provádí se přes volné oblečení. Spojíte se sami se sebou a se svým vnitřním klidem.

Energetická masáž „chelation“ je jemná harmonizace důležitých energetických center pomocí velmi jemného doteku. Provádí se přes volné oblečení. Je vhodná pro velmi citlivé osoby.

Čakry, které jsou přetížené, v nerovnováze nebo jsou deformované, se projevují jako nemoci, náročné životní situace, zhoršené mezilidské vztahy. Správně fungující čakry vedou k harmonickému životu. k harmonizaci čaker můžete použít i barvy, vůně nebo drahé kameny. Vůně používejte jen přírodní a kameny v co největší velikosti si můžete dovolit. Pokud se u vás již projevila nemoc, neváhejte navštívit lékaře a všechny zmíněné doporučení dělejte jako doplňkovou terapii.

Tipy na harmonizaci čaker

Jestliže máte pocit, že nemáte vnitřní energii tedy potřebujete harmonizovat 1. čakru, pořiďte si do bytu červené doplňky, natřete si jednu zeď v pokoji na červeno nebo noste červené oblečení. Probudí to chuť něco dělat. Do aromalampy si dejte pár kapek zemité vůně hřebíčku nebo cedru. Noste u sebe červený rubín, granát nebo korál. Pokud máte příležitost, dívejte se do ohně.

Trpíte nejistotou, úzkostí, máte sklony k závislostem? K harmonizaci 2. čakry použijte oranžovou barvou, do aromalampy nakapejte pomeranč, limetku nebo lemongrass. Užívejte si oranžovou barvu vycházejícího nebo zapadajícího slunce.

Pokud chcete všechno ovlivňovat a nepřiměřeně se prosazujete, trpíte vnitřním neklidem a nespokojeností, máte pocit strachu z nového nebo se vám v obtížných situacích svírá žaludek, k harmonizaci 3. čakry použijte žlutou barvu, z kamenů citrín, jantar nebo tygří oko, z vůní levanduli, rozmarýn a bergamot. Na jaře se kochejte bohatě kvetoucími keři zlatého deště.

Disharmonie 4. čakry se projevuje smutkem, pocitem křivdy, absencí sebelásky a soucitu. Vyrovnejte ji častými procházkami v přírodě obklopeni zelení, kupte si kytici růží nebo je darujte někomu blízkému. Z kamenů můžete použít smaragdy nebo růženíny, jako parfém použijte růžovou silici.

Člověk může příliš hovořit, aniž by toho mnoho řekl. Může mít problémy se projevit a vyjádřit a často neví, co chce. 5 čakra se aktivuje světle modrou barvou, k harmonizaci jsou vhodné kameny jako lapis, safír, akvamarín nebo tyrkys, z vůní použijte kardamon, eukalyptus nebo mátu. V přírodě nejlépe harmonizuje pohled na nekonečně modré nebe.

Pokud vás zajímá téma čaker víc, přečtěte si Tělo východu, mysl západu nebo Velkou knihu o čakrách od uznávané americké terapeutky Anodea Judith.